BIP
epuap.png_d16aa17721da1650bd770811977dc138
fb.png_350bb9b4492e3f107519917dbd199e19
PL EN
herb.png_f36a4d9ef7fe6dc9de62dac722db85d5

aktualnosci

I Węgrowski Orszak Trzech Króli
Opublikowano: 09.01.2018, wyświetleń: 1456
Powrót
Drukuj
PDF
Kontakt
grafika

6 stycznia obchodzona jest Uroczystość Objawienia Pańskiego, tradycyjnie zwana Świętem Trzech Króli. Jest to jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich, obchodzone już w III wieku na pamiątkę opisanego w Ewangelii św. Mateusza hołdu, jaki Trzej Królowie - Trzej Mędrcy złożyli Dzieciątku Jezus.

Od 10 lat w Polsce 6 stycznia organizowane są Orszaki Trzech Króli. W tym roku Węgrów znalazł sie w gronie 644 miejscowości, które włączyły się do tej wspaniałej inicjatywy i został zorganizowany I Węgrowski Orszak Trzech Króli.


Inicjatorami i głównymi organizatorami tegorocznego węgrowskiego orszaku byli dwaj księża wikariusze węgrowskich parafii: Ks. Emil Skobel i Ks. Krzysztof Nagórny. W organizację tego wydarzenia włączyły się: węgrowskie parafie,  instytucje, organizacje, stowarzyszenia, przedsiębiorcy, harcerze, strażacy, policja oraz osoby prywatne. We współorganizacji i  współfinansowaniu Orszaku uczestniczyło również Miasto Węgrów.


I Węgrowski Orszak Trzech Króli, odbywał się pod hasłem „Bóg jest dla wszystkich. Wszyscy do stajenki” i zgromadził tysiące osób, którzy przeszli ulicami Węgrowa, przeżywając swoistego rodzaju uliczne Jasełka. W Orszaku uczestniczyli również Burmistrz Węgrowa Krzysztof Wyszogrodzki wraz z Zastępcą Leszkiem Redoszem.


Barwny i radosny Orszak podążał za Trzema Królami i ich orszakami, by po drodze śpiewać kolędy i obserwować scenki przygotowane przez węgrowskie szkoły. Podczas wędrówki można było zobaczyć: Pierwszy Grzech (scenka w wykonaniu uczniów Zespołu Szkól Ponadgimnazjalnych im. Jana Kochanowskiego), Dwór Heroda (scenka w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Jana Dobrogosta Krasińskiego), Gospodę (scenka w wykonaniu uczniów Gimnazjum Gminy Liw), zmagania Dobra ze Złem (scenka w wykonaniu uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza). Ostatnim etapem Orszaku było przejście przez Bramę Anielską (przygotowaną przez Szkołę Podstawową Nr 2 im. Jana Pawła II) i dotarcie na Rynek Mariacki, gdzie znajdowała się stajenka z Jezusem, Maryją i Józefem. Niebywałą atrakcją, szczególnie dla najmłodszych uczestników Orszaku Trzech Króli była „żywa szopka” ze zwierzętami znajdująca się obok stajenki.


I Węgrowski Orszak Trzech Króli okazał się wspaniałą inicjatywą pokazującą działanie lokalnej węgrowskiej wspólnoty. Parafie, szkoły, instytucje, Samorząd Miasta, rodziny i zwykli ludzie stworzyli niezwykłe wydarzenie obrazujące prawdę o Bożym Narodzeniu. Należy tylko wyrazić nadzieję, że za rok przeżywać będziemy kolejny Orszak Trzech Króli w naszym mieście.


Fot. Mariusz Witkowski

Wyślij link mailem
Powrót
Drukuj
PDF
Kontakt
Szukaj w Portalu
ustaw opcje
Pogoda Węgrów z serwisu