herb.png_f36a4d9ef7fe6dc9de62dac722db85d5

Opublikowano: 29.09.2017, wyświetleń: 128
Drukuj
PDF
Kontakt
grafika

23-24 września 2017r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Węgrowie odbył się XIII Międzynarodowy Festiwal Szachowy Węgrów 2017.

Festiwal został zorganizowany przez Stowarzyszenie Rozwoju Sportu Dzieci i Młodzieży w Węgrowie pod kierunkiem Prezesa Wiesława Krzanowskiego przy współfinansowaniu ze środków samorządowych Miasta Węgrowa i Powiatu Węgrowskiego.

Ponadto został sponsorowany przez Wydawnictwo Szachowe „PANELOPA” z Warszawy, Piekarnię Gromulska w Węgrowie, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Węgrowie oraz PPHU „TEKMAR” ul. Orzeszowska 21, 07-106 Miedzna.

Zawody zostały rozegrane systemem szwajcarskim kontrolowanym na dystansie 9 rund na IV i V. Sędziowali: Sędzia główny Eliza Słupska i Wiesław Krzanowski.

Do zawodów przystąpiło około 60 zawodników, a ukończyło 50 szachistów, w tym 21 z powiatu węgrowskiego oraz gości z zagranicy: Rosji, Ukrainy. Oprócz zawodników reprezentujących węgrowskie kluby szachowe: SRSDiM Węgrów i MUKS Fidei Węgrów, do Węgrowa przyjechali zawodnicy z Międzyrzeca Podlaskiego, Lublina, Radzynia Podlaskiego, Sokołowa Podlaskiego, Siedlec, Dobrego, Mińska Mazowieckiego, Warszawy, Zielonki, Sewastopola, Kijowa, Lwowa.

Rozpoczęcie Turnieju poprzedziło wystąpienie Pani Olgi Małyska (kuratora zawodowego z Sądu Rejonowego w Węgrowie). Podkreśliła ona m.in. ogromne znaczenie sportu, w tym gry w szachy – jako pozytywnej formy aktywności oraz profilaktyki, zapobiegania przejawom demoralizacji, zwłaszcza ludzi młodych, sposobu zapobiegania różnego rodzaju uzależnieniom, takim jak alkoholizm, narkomania czy inne przejawy patologii. Przedstawiła ona problem uzależnienia dzieci i młodzieży od alkoholu i tytoniu. Zapoznała zebranych również z problemem szkodliwości narkotyków, napojów energetyzujących oraz zagrożeniach czyhających w nieumiejętnym korzystaniu z internetu.

Na zakończenie turnieju zawodnicy otrzymali dyplomy, a najlepszym  wręczone zostały puchary,  statuetki i nagrody rzeczowe.

Nagrody wręczyli: Jacek Nowotniak, Eliza Słupska, Wiesław Krzanowski i Henryk Giers. Klasyfikacja zawodników odbyła się w kilku kategoriach: seniorzy, juniorki,  juniorzy do 18 lat, juniorzy do 10 lat oraz najmłodsi zawodnicy.