BIP
epuap.png_d16aa17721da1650bd770811977dc138
fb.png_350bb9b4492e3f107519917dbd199e19
PL EN
herb.png_f36a4d9ef7fe6dc9de62dac722db85d5

aktualnosci

Rocznica zagłady węgrowskich Żydów
Opublikowano: 25.09.2017, wyświetleń: 1884
Powrót
Drukuj
PDF
Kontakt

22 września 1942 roku Niemcy rozpoczęli likwidację węgrowskiego getta.

Zginęło ponad 8 tys. Żydów, w tym ok. 5 tys. mieszkańców Węgrowa.

W większości zostali zamordowani w nazistowskim Obozie Zagłady w Treblince. Jest to jedna z najczarniejszych kart w historii naszego miasta.

W 75. rocznicę tych tragicznych wydarzeń Miasto Węgrów, Towarzystwo Miłośników Ziemi Węgrowskiej oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. A.Cieszkowskiego w Węgrowie zorganizowała 22 września 2017 r. uroczyste obchody.

O godzinie 13:00 z Rynku Mariackiego wyruszył Marsz Pamięci, podczas którego uczestnicy zatrzymali się pod Domem Rabina (mieszkał w nim ostatni rabin węgrowski Jakow Mendel Morgenstern, zamordowany przez hitlerowców we wrześniu 1939 roku), Komendą Policji w Węgrowie (w tym miejscu znajdowała się dzielnica żydowska wraz z synagogą) oraz Pomnikiem Angela Rosenblata.


Marsz zakończył sie pod Lapidarium, gdzie Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Węgrowskiej Jadwiga Giers m.in. przypomniała jak ważne jest, aby pamięć żydowskich o mieszkańcach naszego miasta nigdy nie zginęła. W imieniu Samorządu Miasta Węgrowa głos zabrała Wiceprzewodnicząca Rady Mieskiej Jolanta Roguska. Na zakończenie uroczystości przedstawiciele władz samorządowych, stowarzyszeń i organizacji złożyli kwiaty. Podczas uroczystości obecni byli także uczniowie węgrowskich szkół.


Po południu w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. A. Cieszkowskiego w Węgrowie odbyła się sesja popularnonaukowa poświęcona Żydom z Węgrowa i okolic. Michał Gochna przedstawił historię Żydów od czasów najdawniejszych do II wojny światowej. Radosław Jóźwiak opowiedział tragiczne losy Żydów z czasu wojny i zagłady getta. Swój odczyt na temat kontaktów ocalałych Żydów z mieszkańcami Węgrowa po wojnie zaprezentowała również Małgorzata Rospara. Na koniec wyniki sondażowych badań archeologicznych na cmentarzu żydowskim w Węgrowie przedstawił Wojciech Bis.

Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Węgrowa Barbara Szymańska podziękowała wszystkim organizatorom oraz uczestnikom za przygotowanie i udział w dniu pamięci o żydowskich mieszkańcach naszego miasta.


Więcej informacji o tamtych dniach można przeczytać w artykule Radosława Jóźwiaka "Getto w Węgrowie".

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w galerii.

Wyślij link mailem
Powrót
Drukuj
PDF
Kontakt
Szukaj w Portalu
ustaw opcje
Pogoda Węgrów z serwisu