czwartek, 18 września 2014, imieniny: Irmy, Stanisława       polski english
Na stronie   Na Google

Małgorzata Pepłowska laureatką Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego
2012-11-26
Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego jest prestiżowym wyróżnieniem na Mazowszu. Przyznana Nagroda Marszałka to oprócz pieniędzy, docenienie ludzkiego trudu i talentu włożonego w pasję.

Przyznawane od 1999 r. wyróżnienie kierowane jest do ludzi aktywnych społecznie. Jest docenieniem niepospolitych pomysłów i twórczych inicjatyw, które są wyrazem autentycznych pasji. Dotychczas zostało nagrodzonych już 110 laureatów. Nagroda Marszałka to nie tylko pieniądze ale zachęta dla innych równie utalentowanych ludzi, aby nie wstydzili się swojej twórczości, a ukazywali ją szerszemu gronu.Sylwetka Małgorzaty Pepłowskiej:

Małgorzata Pepłowska (ze wsi Ruchna w pow. węgrowskim) od 30 lat zajmuje się rzemiosłem artystycznym - tkactwo dywanów dwuosnowowych, wycinankarstwo opłatkowe oraz tworzenie rekwizytów obrzędowych i sztucznych kwiatów. Jej twórczość jest silnie związana z kulturą Mazowsza i Podlasia. Twórczyni cały czas wzbogaca i doskonali swój warsztat. Chętnie uczestniczy w licznych imprezach zarówno lokalnych, jak i wojewódzkich. Pani Małgorzata prowadzi również warsztaty rękodzielnicze na których uczy dzieci i młodzież tradycyjnych regionalnych technik zdobniczych. Współpracuje także z ośrodkami propagującymi rękodzieło ludowe m.in. z Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie oraz Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach.
 
Z tkactwem dywanów dwuosnowowych, Pani Małgorzata zetknęła się po raz pierwszy w 1978 r. w Podlaskiej Spółdzielni Pracy Rękodzieła Ludowego i Artystycznego w Węgrowie. Pierwszymi jej dziełami były: Ule, Gospodyni, Wesele, Kapela, Gospodarstwo, Wiosna, Ogrodnik. „Dywany” były tworzone bez wcześniejszego odrysowania wzorów. Czteronicielnicowe krosna wymuszały jedynie wcześniejszy układ kompozycji i daleko posuniętą geometryzację motywów. W 1998 r. Małgorzata Pepłowska założyła pracownię tkacką, w której stworzyła nowe wzory tkanin, takie jak: Jesień (2000 r. - I nagroda w Siedlcach), Kwiaty na łące I, Kwiaty na łące II, Droga wiejska, Zima, narzutka na ławę, Wycinanka (2003 r. - III nagroda w Janowie), Szopka, Biesiada Weselna, Pan Jezus oraz miniaturki Domu Gdańskiego w Węgrowie i Zamku w Liwie.
 
W 2004 r. Pani Pepłowska otrzymała od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego stypendium na rozwijanie twórczości rękodzielniczej, w ramach którego stworzyła cykl 12 tkanin pt. Moja mała Ojczyzna.
 
Na szczególną uwagę zasługują również niepowtarzalne kompozycje z opłatka. Wycinanki te zachwycają oryginalnością wzoru, bogactwem koloru i finezją wykonania. Są wśród nich regionalne, bożonarodzeniowe gwiazdy, szopki, kuliste „światy” oraz małe gwiazdy na choinkę. Twórczyni popularyzuje tradycję zdobniczą regionu podczas kiermaszów bożonarodzeniowych w kraju i zagranicą.
 
Tegorocznymi laureatami Nagród Marszałka Województwa Mazowieckiego zostali również:

Prof. nadz. dr hab. 
Paweł Zbigniew Kruszewski
Ks. Kanonik Zbigniew Jaroszewski
Mirosław Grzyb
Barbara Konarska-Pabiniak
Mariusz Dżyga
Jadwiga Orczyk-Miziołek
Zespół śpiewaczy „Powsinianie”
Zespół Obrzędowy „Strykowice”
Przasnyska Kapela Podwórkowa

Źródło: mazovia.pl
Foto. Łukasz Welenc
   
   
   
   
 

#

Zapisz się do newslettera

BIP Wrota Węgrowa
Created by NPC Wszelkie prawa do materiałów zawartych na stronie zastrzeżone.