wtorek, 23 września 2014, imieniny: Tekli, Bogusława       polski english
Na stronie   Na Google

Węgrowski Klasztor odkrył nowe tajemnice
2010-10-25
klasztor freskiW trakcie działań przygotowawczych do odrestaurowania krużganków w dawnym klasztorze ojców franciszkanów reformatów w Węgrowie, natrafiono na freski których okres powstania szacuje się na lata kiedy to w Węgrowie żył i tworzył Michał Anioł Palloni. 
Ze wstępnych ustaleń wynika, że pod wieloma warstwami tynku znajdują się freski z początku XVIII w., które zapewne można przypisywać temu słynnemu freskantowi epoki baroku.

 

Michał Anioł Palloni pochodził z Toskanii. Początkowo pracował we Florencji i w Rzymie, następnie w Turynie. Sprowadzony w 1674 roku przez magnacką rodzinę Paców do Rzeczypospolitej Obojga Narodów wykonywał freski w kościołach fundowanych przez jego mecenasów na terenie Wielkiego Księstwa Litewskiego. Jego dzieła widnieją do dziś m.in. w pałacu Krasińskich w Warszawie oraz pałacu w Wilanowie

Ostatnie lata życia spędził na służbie Krasińskich w Węgrowie, gdzie namalował freski w kościele farnym oraz reformackim.

Stan w jakim znajdują się odnalezione freski nie pozwala na bliższe ustalenie szczegółów ich pochodzenia. Malowidła zostały w przeszłości uszkodzone ostrym narzędziem a następnie dokładnie zamalowane.


Czy są to nieznane dotąd dzieła słynnego artysty oraz kto i dlaczego starał się je ukryć? Odpowiedź na te oraz wiele innych pytań udzielą nam szczegółowe badania którym dzieła z pewnością już wkrótce zostaną poddane.


klasztor freski klasztor freski klasztor freski

klasztor freski klasztor freski

#

Zapisz się do newslettera

BIP Wrota Węgrowa
Created by NPC Wszelkie prawa do materiałów zawartych na stronie zastrzeżone.